تاريخچه مرغ مينا

تاريخچه مرغ مينا

تاريخچه مرغ مينا

تاريخچه مرغ مينا:این  پرنده از زمان های دور و از دیرباز بومی جنگل های هندوستان بوده است. در کشور  هندوستان مرغ مینا  در محیط های شهری به وفور  یافت می شد. این پرندگان اغلب  در اطراف مراکز خرید  مدارس و پارک ها  برای یافتن غذا دیده می شدند.

تاريخچه مرغ مينا
تاريخچه مرغ مينا

آنها اغلب بر روی بر روی  کابل های برق سقف منازل  و در مناطق  پوشیده از چمن  برای یافتن حشرات و کرم ها کمین  می کردند . مرغ مینا  در مناطق روستایی  که در آن فعالیت های  کشاورزی انجام می شد  نیز به وفور دیده می شد  همچنین در محل هایی  که از گاو و  مرغ نگهداری می شد. مرغ مینای هندی  در سال 1860 میلادی از جنوب  آسیا به استرالیا  برده شد  و به عنوان یک عامل  کنترل بیولوژیک معرفی شد. این پررندگان در ملبورن  به منظور کنترل  آفات در باغ ها  و نیز در   کنز برای کنترل  سوسک نیشکر  پرورش داده شد . از این مناطق مرغ مینا  به سرعت  در امتداد ساحل  شرقی استرالیا  از جمله تاسمانی  و داروین  آدلاید  و پرت گسترش یافت. در این مناطق از مرغ مینای   هندی برای مبارزه  با آفات مهاجم  استفاده می کردند. مرغ مینا در حال حاضر  پرنده غالب  در مناطق  شهری امتداد  سواحل شرقی است. در رای گیری سال 2008 میلادی  مرغ مینا به  عنوان محبوب ترین   پرنده و مهم ترین  عامل مبارزه با آفات  در استرالیا  معرفی شد. در سال  1902 میلادی این پرنده  به آفریقای  جنوبی که دارای  گیاهان  خودروی بسیاری است  مهاجرت  کرد  در آفریقا  از آنجا که  این پرنده  آفات  و حشرات  را از بین می برد  و به دیگر  پرندگان  حمله می کرد  و باعث ایجاد اختلاف  در زیستگاه طبیعی شده بود توسط  مردم کشته می شد از آن به بعد در  آفریقا قوانینی  برای حفاظت  از این پرنده   تصویب شد .در سال  1866 میلادی  مرغ مینای  هندی به منظور  مبارزه  با آفت  نیشکر  به هاوایی  برده شد  و پس از  مدتی به دلیل   زاد و ولد  فراوان  خود این پرنده  به مشکلی  در هاوایی  تبدیل شد.

تاريخچه مرغ مينا
تاريخچه مرغ مينا

مینا  از جمله  پرندگان  بومی ایران است  .بیشتر در  جنوب  و جنوب شرقی  ایران دیده می شود.

در شهر تهران  و دیگر  شهر ها  پرنده ی از قفس رها شده  شروع به زاد و ولد  می کند. در جزیره کیش  این پرنده  به صورت گله ای دیده شده است.

مرغ مینا تمایل زیادیی به خوردن میوه  به ویژه توت و انجیر دارد  همچنین از شهد  دانه ها و حشرات  تغذیه می کند .گاهی  اوقات این پرنده   مارمولک های کوچک  ماهی ها و حتی  پرندگان دیگر را   نیز می خورد  .در  اسارت این پرندگان  با کرم تغذیه می شوند.

 

مطالب مشابه

آموزش جوجه کشی کبک بخش چهارم

آموزش جوجه کشی کبک بخش چهارم

آموزش جوجه کشی کبک بخش چهارم در سه قسمت قبل...

بیماری نیوکاسل VNDV

بیماری نیوکاسل VNDV

بیماری نیوکاسل VNDV بیماری نیوکاسل VNDV | محدوده از سه...

ساخت دستگاه جوجه کشی

استفاده از دستگاه جوجه کشی خانگی یک منبع ذخیره پول یا هدر دادن وقت؟

استفاده از دستگاه جوجه کشی خانگی یک منبع ذخیره پول...