پیشنهادات و نکاتی برای تشخیص جنسیت جوجه های شما

تشخیص جنسیت جوجه ها

تشخیص جنسیت جوجه ها

تشخیص جنسیت جوجه ها یک امر مهم در جوجه کشی و استفاده از دستگاه جوجه کشی می باشد.در این آموزش سعی کردیم این موضوع را بررسی نماییم.

خب،در زمانی از سال فصل جوجه هاست که ما عاشق شخصیت و ظاهر قابل ستایش وصدای زیبا و جیک جیک زدن آنها میشویم و متوجه می شویم که نگهداری آنها چقدر می تواند جالب باشد. بنابراین شروع به پرسیدن سوال های قدیمی می کنیم از جمله اینکه نژاد و جنسیت جوجه ی من چیست؟!تعیین جنسیت پرندگان صدها بار سخت تر از تعیین جنسیت دیگر بچه های حیوانات است. به طور معمول شما نمی توانید تا زمان تولد و هچ آنها جنسیتشان را تعیین کنید و در عوض باید چند هفته ای صبر کنید تا جنسیت آنها آشکار شود. در این مقاله شما راه ها و رازهایی برای تعیین جنسیت موفقیت آمیز جوجه ها را کشف خواهید کرد.
قبل از اینکه سراغ اطلاعات و راهنمایی ها برویم چند استثنا وجود دارد که باید از آن آگاه شوید. برخی از نژاد های مرغ ها وجود دارند که در واقع می توانند به محض هچ تعیین جنسیت شوند .روش تعیین جنسیت این گونه از جوجه ها “تعیین جنسیت از روی رنگ “نام دارد.حدود ۱۹۷۵ نژاد تجاری وجود دارند که توسعه یافته اند و پیشرفت کرده اند که جوجه های این نژاد ها می توانند به عنوان نر ها و ماده ها به وسیله ی پرهای زینتی شان شناسایی کرد. به طور کلی رنگ مرغ ها سفید است. درحالی که رنگ خروس ها قهوه ای است. لینک جنسیت جوجه ها مثال هایی عالی برای تعیین جنسیت از روی رنگ ها هستند. جوجه های ماده جنسیت لینک سیاه ،کاملا سیاه هستند درحالی که جوجه های نر جنسیت سیاه ، سیاه هستند و نقطه های سفیدی رو سرشان دارند. نژاد های خطوط سنگی پلیموت(barred rock plymouth) و ماران های فاخته (cuckoo marans) اغلب می توانند با توجه به رنگ های مختلف روی بال و پرشان تعیین جنسیت شوند. نر ها اغلب کمرنگ تر و دارای خطوطی گسترده تر هستند درحالیکه ماده ها تیره تر و دارای خطوطی نزدیک به هم هستند.
اینجا یک راهنمای سریع و قابل فهم برای تعیین جنسیت به وسیله ی رنگ ها وجود دارد :
خروس های نژاد طلایی (رودآیلند قرمز،مینورکاس،وایاندوت ،پلیموت های سنگی و کوچین ها )پرورش یافته با مرغ های نقره ای / مدادی (سفید ،کلمبیایی،وایاندوت های لعاب نقره ای ،ساسکس روشن و یا برهماهای روشن و تیره ) که نتیجه ی آنها ماده های به رنگ زرد نخودی یا قرمز و نرهای سفید /خاکستری دودی می شود.

مرغ های خطوط سنگی (barred rock ) پرورش یافته با خروس های به رنگ زرد نخودی ، جوجه های نر سیاه که قسمتی سفید روی سرشان هست دارند.ماده ها به رنگ سیاه خالص هستند.

نکته ی یک در تشخیص جنسیت جوجه ها  : نترسید !

اکثر جوجه ها تا زمانی که ۵ هفته ای نشده باشند نمی توانند تعیین جنسیت شوند. (اگر قبل از این از طریق مقعد تعیین جنسیت نشده باشند ).بنابراین من به شما پیشنهاد می کنم که فورا در مورد جنسیت آنها نگران نباشید. همینطور به یادداشته باشید که گاهی اوقات ظاهر می تواند فریب دهنده باشد. من شرایط زیادی را تجربه کرده ام که گزارش شده است که جنسیت طیور به جنسیت دیگری تبدیل شد است. برای مثال ،ساسکس خالدار من ،رزی از طریق رای ۹ نفراز ۱۰ نفر به عنوان خروس شناخته و انتخاب شد. من مردم را به خاطر حدس اشتباهشان به عنوان خروس سرزنش نمیکنم چون شانه ی او برای مرغ بودن بزرگ و تقریبا صورتی بود. همچنین او ریاست طلب بود وتا حدودی شبیه یک خروس رفتار می کرد. من خودم شخصا از فکر اینکه آن یک خروس باشد می ترسیدم. اما هنگامی که حدودا ۹ هفته ای شد همه نظرشان را تغییر دادند و به قطعیت گفتند که ان یک مرغ است و بعد شاهد تخم گذاری آن شدیم. تمام این گفته ها به این معنی است که در مورد جنسیت جوجه هایتان زود قضاوت نکنید و فقط منتظر باشید و ببینید که چگونه پیش می رود.

تشخیص جنسیت جوجه ها
تشخیص جنسیت جوجه ها

نکته دو در تشخیص جنسیت جوجه ها شانه ها و ریش ها را به دقت مشاهده کنید.

همزمان بااینکه خروس ها بزرگ می شوند و حتی در سنین پایین شان انها شانه های صورتی و ریش خواهند داشت. در هفته ی ششم شما به طور کلی می توانید جوجه های نر و ماده را بسته به نژادشان شروع به مرتب کردنشان بکنید. جوجه نرهای شما شانه ها و ریش های بزرگتر و برجسته تری نسبت به جوجه ماده ها دارند ولی اگر باز هم یک جوجه ماده ای دیدید که شانه ی بزرگتر از حد نرمال داشت نگران نباشید . گاهی اوقات مرغ ها که بزرگ می شوند شانه ها رنگ پریده تر می شوند و سپس رشد می کنند تا زمانی که بالغ شوند. یکی از جنبه های مفید برای تعیین جنسیت جوجه ها به وسیله ی ریش و شانه هایشان این است که شانه ی خروس ها زودتر از مرغ ها تبدیل به صورتی مایل به قرمز خواهد شد. شانه ی مرغ ها تا زمانی که آماده ی تخم گذاری نشده باشند به رنگ قرمز تبدیل نخواهد شد. بنابراین اگر شانه و ریش مرغ ها زمانی که آن ها ۱۸ هفته ای یا بزرگتر شده باشند یک دفعه بزرگ و قرمز روشن شد نگران نباشید . آنها به سادگی در مرحله ی نهایی از بلوغ خود هستند.
(یک خروس سفید به همراه مرغ بالغ _ متوجه قرمزی برابر در شانه ی آنها باشید )

ادامه دارد …

مطالب مشابه

ZN و تاثیرات آن بر روی تخم مرغ

ZN و تاثیرات آن بر روی تخم مرغ

ZN و تاثیرات آن بر روی تخم مرغ ZN و...

وظایف دستگاه جوجه کشی

وظایف دستگاه جوجه کشی ( ماشین جوجه کشی ) چیست؟

وظایف دستگاه جوجه کشی ( ماشین جوجه کشی ) چیست؟...

برنامه غذایی ویژه بلدرچین

برنامه غذایی ویژه بلدرچین

  برنامه غذایی ویژه بلدرچین برنامه غذایی ویژه بلدرچین :...