جوجه کشی کبوتر

نکاتی کاربردی برای بالا بردن کیفیت در جوجه کشی کبوتر:

 

لازمه ای جوجه کشی سالم و بی نقص،داشتن جفت های سالم و بی نقص است. بهترین و اصیل ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند.نمی توانند جفت های مناسبی برای جوجه کشی باشند. گاه در مراحل جوجه کشی مشاهده می شود که یک ماده نسبت به نر خود بی میلی نشان می دهد یا جفت ها به تخم ها یا جوجه های خود بی اهمیت شده اند.

این خود میتواند نشانه ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح ،بایستی به جدا کردن آنها ازگله ی جفت ها اقدام نمود و تخم ها یا جوجه ها را زیر کبوتران دیگر تحت عنوان حمال (دایه) قرار داد. کبوتر بیمار را باید در گنجه ی جوجه کشی و میان جفت ها نگهداری نکرد و حتمآ در محلی جداگانه مداوا شود.

 

جوجه کشی کبوتر

 

در هنگام جوجه کشی، بایستی از آوردن کبوتر های غریبه جدآ خودداری نمود.کبوتری با ظاهری سالم ممکن است ناقل بیماری باشد. نکته قابل تامل این است که کبوترانی کهع درون این گنجه با هم زندگی میکنند.با شرایط آن گنجه سازگار شده اند و سیستم ایمنی بدنشان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر یا کبوترهای جدید به گنجه این ایمنی مختل می شود  زیرا حتی اگر کبوتر تازه وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه ما همخوانی ندارد و باکتری های جدید را از چرخه زندگی قبلی خود وارد این چرخه می کند که ممکن است موجب بیماری خود و دیگر کبوتران بشود. در ضمن ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری ها می باشد.

چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه کشی به بام خود بیاورید توصیه میشود که آن کبوتر و جفتش را در محلی جداگانه و دور از گنجه اصلی تحت عمل قرنطینه سازی (حدود ۱۵ روز) نگهداری کنید.

 

جوجه کشی مصنوعی کبوتر :

در جوجه کشی مصنوعی کبوتر ها نسبت به مرغها به درجه حرارت کمتر ۳۶.۱ الی  ۳۶.۷درجه سانتی گراد و رطوبت بیشتری نیاز است . هر سی دقیقه سینی به اندازه ۹۰ درجه به سمت جلو و عقب چرخانده می شود به طوری که در دوره نیم ساعته بعدی گیرنده حساسی قبل از اینکه بر روی تخم ها قرار بگیرند در معرض جریان هوا قرار میگیرند و سپس بر روی آنها قرار قرار میگیرند پس از عبور از تخم ها ی تازه درجه حرارت هوا زیاد نمی شود ولی تخم های نزدیک جوجه کشی دما ۱.۷۵ فارنهایت افزایش پیدا میکند. در درجه حرارت مطلوب عوامل متعددی دخیلند که شامل حرارت داخل بدن پرنده بالغ، اندازه تخم ها و تناسب آنها با بدن پرنده ، خلل و فرج پوسته و طول دوره جوجه کشی انجام گرفته است. تخم کبوتر ها را می توان در دمای بین ۹۷ الی ۹۷.۲ درجه فارنهایت در صورت تعدیل رطوبت و جریان هوا به طور مطلوب جوجه کشی کرد.

 

جوجه ها تا حدود ۶ هفتگی توسط مادران تغذیه میشوند و در ۴-۵ روز اول تولد غذای جوجه ها را شیرابه چینه دان تشکیل میدهد جوجه ها منقار نازک خود را در دهان والدین فرو بده و آنگاه مایع شیری رنگ که از پستان خارج می شضود و جوجه با کمال اشتیاق و ولع این ماده شیری رنگ را فرو میبرد . این شیرابه بسیار مغذی بوده توسط سلولهای چین خورده چینه دان ترشح میشود.

 

مطالب مشابه

موارد مورد توجه در پرورش بلدرچین

موارد مورد توجه در پرورش بلدرچین

  موارد مورد توجه در پرورش بلدرچین انرژی موارد مورد...

خواص تخم اردک

خصوصیات تخم اردک

تخم اردک بسته به نژاد دارای وزن های متفاوتی است...

مراحل رشد جنین درون تخم

مراحل رشد جنین درون تخم

مراحل رشد جنین درون تخم مراحل رشد جنین درون تخم...