پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ

اطلاعات عمومی شترمرغ

پرورش شترمرغ : شترمرغ بزرگ‌ترین پرنده روی زمین است ولی به علت عدم استخوان پروازی و شیوه استخوان‌بندی و باله‌ای کوچک توانایی پرواز را ندارد. منشان و زادگاه اصلی شترمرغ صحراهای خشک عربستان، مصر و یونان است ولی در عصر حاضر در آفریقا، آسیا و امریکا و اروپا مشاهده می‌شود. بررسی‌های فعلی حاکی از این است که شترمرغ در شمال ایران نیز می‌زیسته است شترمرغ پرندهای مناسب آب‌وهوای کویری است و به‌راحتی گرما و سرما را تحمل می‌کند شترمرغ گرمای تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد و سرمای تا منهای ۱۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. شترمرغ بسته به نژاد وزن بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم را دارا هست و قد شترمرغ به‌طور متوسط بین ۲ تا ۲/۵ متر است. شترمرغ بین ۲ تا ۴ سالگی بالغ می‌شود. شترمرغ‌های وحشی در ۴ سالگی بالغ می‌شوند و شترمرغ‌های ماده کمی زودتر از نرها بالغ می‌شوند. شترمرغ در شرایط کویری ایران ماده‌ها بعد از ۱۷ ماهگی بالغ می‌شوند و نرها بعد از ۲۴ ماهگی در شرایط خوب تغذیهای علائم بلوغ را نشان می‌دهند.

پرورش شترمرغ به زبان ساده

شترمرغ‌های بالغ نر دارای پرهای سفید و سیاه هست درصورتی‌که پرهای شترمرغ‌های بالغ ماده تیره‌رنگ قهوه‌ای متمایل به خاکستری است. جوجه‌ها تا سن حدود ۴ ماهگی دارای پرهای نوک سوزنی به رنگ تقریباً سیاه و نخودی می‌باشند. شترمرغ تخم‌گذاری فصلی دارد و در فصول مشخصی از سال تخم می‌گذارد در شرایط ایران از اسفندماه شروع و در شهریور یا مهرماه خاتمه می‌یابد. شترمرغ نر معمولاً یک یا دو یا سه ماده برای جفت‌گیری خود انتخاب می‌کند که بهتر است کارگر آن‌ها را شناسایی و شترمرغ نر با ماده‌هایی که جفت‌گیری می‌کند در پنهای جداگانه نگهداری کنند (به‌صورت یک خانواده). شترمرغ معمولاً زندگی در مناطق نیمه‌خشک را به مناطق مرطوب و بارانی ترجیح می‌دهد ولی با توجه به عادت پذیر بودن پرنده در بسیاری از مناطق شمالی ایران هم پرورش شترمرغ امکان‌پذیر است و نتیجه خوبی هم داده‌اند. شترمرغ با داشتن چشم‌های درشت و قوی قدرت دید بسیار بالایی دارد و می‌تواند اشیایی به‌اندازه یک حبه قند را از فاصله دو کیلومتری تشخیص دهد و با داشتن پاهای نیرومند و گام‌های بلند می‌تواند با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت بدود. سن بلوغ شترمرغ در مناطق مختلف و با تغذیه متفاوت فرق می‌کند و قابل‌تغییر هست، سن بلوغ در نژادهای سنگین‌وزن نر مثل نژاد گردن قرمز دیرتر از نژاد سبک‌وزن نر مثل نژاد آفریقایی هست. سن بلوغ شترمرغ در ایران از ۱۶ ماه تا ۳۶ ماه گزارش‌شده است و در مناطق گرم و خشک زودتر بالغ می‌گردند نسبت به مناطق سردسیر، شترمرغ در شرایط تغذیه متعادل و مناسب زودتر بالغ می‌گردد و شروع به تخم‌گذاری می‌کند.

بیشتربخوانید:  تاریخچه پرورش شترمرغ در ایران و جهان

 ۰

پرورش  شترمرغ به زبان ساده تا ۱۵

شترمرغ‌های ماده معمولاً ۶ ماه زودتر از شترمرغ‌های نر به سن بلوغ می‌رسند. پرهای شترمرغ نر بالغ سیاه‌رنگ است درصورتی‌که پرهای شترمرغ ماده بالغ کمی تیره‌رنگ و قهوه‌ای متمایل به خاکستری است در فصل جفت‌گیری رنگ پرهای شترمرغ نر روشن‌تر می‌شود، منقار و اطراف چشم‌ها و ساق پا در شترمرغ نر بالغ در فصل تخم‌گذاری صورتی‌رنگ می‌شود و در شرایط ایدئال حتی قرمزرنگ هم می‌شود. جوجه شترمرغ‌های نر و ماده ازلحاظ شکل ظاهری کاملاً شبیه یکدیگرند و تشخیص نر و ماده بودن بعد از سن دوماهگی با بررسی آلت تناسلی امکان‌پذیر است که کار تقریباً مشکلی است. طول عمر شترمرغ ۶۰ تا ۸۰ سال است و حتی ۱۰۰ سالگی شترمرغ هم گزارش‌شده است ولی عمر مفید و تولید آن تا ۳۰ الی ۴۰ سالگی تخم می‌گذارد و تولید خوبی دارد.


پیشنهاد گروه صنعتی اسکندری برای پرورش و جوجه‌کشی از پرنده شترمرغ استفاده از دستگاه های جوجه‌کشی مخصوص شترمرغ هست که از راندمان بسیار بالایی برخوردارند. شما می‌توانید با استفاده از این محصول به‌راحتی از پرنده شترمرغ جوجه‌کشی نمایید.


مطالب مشابه

نقش قفس در پرورش بلدرچین

نقش قفس در پرورش بلدرچین

نقش قفس در پرورش بلدرچین نقش قفس در پرورش بلدرچین...

عکس مرغ مینا - سن مرغ مینا و جنسیت و مراقبت از آن

سن مرغ مینا و جنسیت و مراقبت از آن

 سن مرغ مینا و جنسیت و مراقبت از آن سن...

محوطه مخصوص پرورش پرنده بلدرچین

محوطه مخصوص پرورش پرنده بلدرچین – بخش چهارم

محوطه مخصوص پرورش پرنده بلدرچین   ۶) شرایط خاک همان...