محوطه مخصوص پرورش و جوجه کشی پرنده بلدرچین – بخش هشتم

آموزش جوجه کشی بلدرچین

آموزش جوجه کشی بلدرچین

آموزش جوجه کشی بلدرچین | حرارت، بهترین ضدعفونی‌کننده‌ی فیزیکی است که در بخش‌های گوناگون صنعت پرورش طیور از آن استفاده می‌شود. از حرارت خشک به‌صورت شعله برای ضدعفونی کردن سطوح غیرقابل اشتعال استفاده می‌شود. از آب جوش نیز برای شستشو و ضدعفونی وسایل، تجهیزات و سالن‌های پرورش بهره می‌گیرند. ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی، ترکیبات شیمیایی متفاوتی دارند و ممکن است ازنظر فیزیکی به‌صورت مایع، پودر و گاز مورداستفاده قرار گیرند. به‌منظور پخش مواد شیمیایی در سطوح، از سم‌پاشی‌ها استفاده می‌شود. در این فصلی، انواع سم‌پاشی و شعله افکن، که از تجهیزات مورداستفاده در ضدعفونی سالن‌ها و وسایل هستند، موردبررسی قرار می‌گیرند.

انواع سم‌پاشی‌ها بر اساس اندازه و نیروی محرکه در انواع مهم زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

  •  سم‌پاش دستی: از سم‌پاش دستی در منازل برای مبارزه با حشرات خانگی و ضدعفونی لانه‌های کوچک پرورش طیور استفاده می‌شود. ساختمان آن از یک مخزن و یک پمپ تشکیل‌شده است. پیستون پمپ با دست در داخل سیلندر به حرکت درآمده و ضمن حرکت به جلو، هوا را به دو قسمت نامساوی تقسیم می‌کند. یک قسمت از هوا وارد مخزن شده و قسمت دیگر از طریق روزنه به بیرون فرستاده می‌شود.
  •   سم‌پاشی پشتی بدون موتور: این سم‌پاش با دو بند، مانند کوله‌پشتی روی شانه‌های شخص سم‌پاشی قرار می‌گیرد و معمولاً دو نوع است.
  •  سم‌پاشی پشتی با فشار متناوب (کتابی): در این نوع سم‌پاش، مایع سم با فشار موجود در منبع کوچک از سم‌پاشی خارج می‌شود. ممکن است این منبع درون سم‌پاشی یا بیرون مخزن نصب‌شده باشد. معمولاً سم‌پاش دارای به همزن است تا فشار در آن متناوب باشد. فرد سم‌پاش باید در طول مدت سم‌پاشی با یکدست تلمبه بزند. معمولاً ظرفیت منبع سم‌پاش ۱۰ لیتر یا کمی بیشتر است. پمپ از نوع پیستونی ساده یا دیافراگم است که فشاری حدود ۳ تا ۴ اتمسفر ایجاد می‌کند. برای ممانعت از رسوب سم به هم زنی در داخل مخزن تعبیه‌شده که حرکت خود را از اهرم (دسته) سم‌پاشی می‌گیرد.
  •  سم‌پاشی پشتی با فشار دائم (استوانه‌ای): مخزن این نوع سم‌پاشی استوانه‌ای است و ظرفیتی حدود ۱۰ تا ۱۹ لیتر دارد. جنس مخزن از فلز زنگ نزن مانند برنج است. فشار موردنیاز از طریق یک پمپ ساده دستی موجود در قسمت داخلی بالای مخزن تأمین می‌شود. لوله‌ی خروجی مایع سم در پایین یا بالای مخزن قرار دارد. این نوع سم‌پاش هم زن ندارد و لازم است شخص حامل، هرچند دقیقه یک‌بار خم و راست شود تا مایع داخل سم‌پاش به هم بخورد. روی سم‌پاش فشار سنجی نصب‌شده که میزان فشار داخل مخزن را نشان می‌دهد.
  •   سم‌پاشی پشتی موتوری: به‌طورکلی، سم‌پاش‌هایی که مایع سم در آن‌ها تحت‌فشار نباشد و قطرات مایع‌بر اثر برخورد با جریان شدید هوا به ذرات بسیار ریز تبدیل شود، اتومایزر نامیده می‌شوند. نیروی محرکه‌ای این دستگاه از طریق یک موتور بنزینی دو زمانه به قدرت ۰/۵ تا ۱ اسب بخار تأمین می‌شود. موتور به پمپ مولد هوا متصل است و جریان شدید هوا ایجاد می‌کند. مخزن سم از جنسی پلاستیک شفاف است و حدود ۱۰ تا ۲۰ لیتر گنجایش دارد. محلول سم از طریق یک شیلنگ شفاف به محل خروجی هوا هدایت می‌شود. یک شیر، میزان جریان سم را کنترل می‌کند. فرد سم‌پاشی با تغییر دور موتور (کنترل گاز) و تنظیم شیر کنترل جریان سم، کیفیت سم‌پاشی را کنترل می‌کند.
  •  سم‌پاشی پشت تراکتوری: این نوع سم‌پاش برای اتصال به پشت تراکتور ساخته‌شده است و معمولاً روی یک شاسی مستقر می‌شود. مخزن آن از جنس پلاستیک یا فلز زنگ نزن است. در انواع پلاستیکی، سطح مایع درون مخزن به‌خوبی نمایان است. مخزن ۱۵۰ تا ۵۰۰ لیتر گنجایش دارد. پمپ حرکت خود را از شفت PTO می‌گیرد و فشار حاصله از پمپ در این سم‌پاش‌ها حدود ۴۰ تا ۵۰ اتمسفر است.
بیشتربخوانید:  پرورش و جوجه کشی پرنده بلدرچین – قسمت دهم

پیشنهاد گروه صنعتی اسکندری برای شروع پرورش و جوجه کشی بلدرچین یکی از دستگاه های مخصوص بلدرچین را تهیه فرمائید.


آموزش جوجه کشی بلدرچین و پرورش آن | آموزش جوجه کشی بلدرچین بومی | آموزش جوجه کشی بلدرچین با دستگاه جوجه کشی | آموزش جوجه کشی بلدرچین با ماشین جوجه کشی | آموزش جوجه کشی بلدرچین با دستگاه جوجه گیری | آموزش جوجه کشی بلدرچین ایرانی | آموزش جوجه کشی بلدرچین خارجی | آموزش جوجه کشی بلدرچین توسط گروه صنعتی اسکندری |

مطالب مشابه

ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی

ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی – در خانه دستگاه جوجه کشی بسازید

اشتراک گذاریبیشتربخوانید:  نیازات تغذیه بلدرچین ها – بخش پنجم

جوجه کشی اردک

جوجه کشی اردک : روشهای اصولی جوجه کشی از اردک

 روشهای اصولی جوجه کشی اردک   جوجه کشی اردک :...

آتش سوزی مرغداری

راهنمایی جلوگیری از آتش سوزی مرغداری

راهنمایی جلوگیری از آتش سوزی مرغداری آتش سوزی مرغداری برای...