درباره غاز

درباره غاز

درباره غاز 

درباره غاز  – مواد معدنی: فسفر ، آهن ، سدیم ، پتاسیم ، کلسیم
پر: در اردک ها به لحاظ کم اهمیت بودن مصرفی پرها عمل پرچینی را به ندرت در شرایط زنده انجام میدهند و به لحاظ کاربرد به جز اردک هایی که دارای پرهای رنگی و زیبا هستند همانند مرغ است و می توان از آنها محصولاتی چون پودر پر را استحصال نمود.
مدفوع: مدفوع اردک دقیقاً مشابه مدفوع مرغ است و صرفاً جهت کوددهی استفاده می شود. ولی در استفاده از آن باید مراقب خاصیت اسیدی بودن شدید آنبود زیرا مصرف زیاد و بیش از حد آن می تواند مضراتی را برای درختان و یا گیاهان به همراه آوردکه در سیستم از پرنده در حال چرا خود این عمل را اتوماتیک و به اندازه انجام می دهد من حیث المجموع مواد آلی و معدنی مفید در کود اردک کمتر از مرغ است و رطوبت آن بیشتر است که البته این یک امتیاز برای این پرنده محسوب می شود نه عیب.

خصوصیات تولیدی غاز

گوشت:
چون پرورش غاز نسبت به سایر طیور در جهان کمتر و محدودتر است گوشت پرنده از سایر محصولاتش پر اهمیت تر است که البته پیرو این مسئله باید مراقب این موضوع بود که پوست ، پرو چربی در ابن بین رشد بسیاری دارند و نباید به لحاظ رشد در این پرنده برای ما ایجاد توهم کند. زیرا علاوه بر کم بودن محصولی چون تخم غاز و رکورد پایین آن ذائقه های کمی آن را پسند میکنند. غازها را می توان در سن 200 تا 300 روزگی راهی کشتارگاه کرد. زیرا به لحاظ کمی کیفی و اقتصادی در بهترین وضعیت قرار دارند آنها در این سن دارای وزنی معادل 7-9 کیلو گرم هستند که بهترین سن و وزن برای غاز به شمار میرود هرچند که گوشت غاز گوشتی بسیار چرب تر از سایر طیور است و این به جهت خواص آن برای زندگی است و نحوه زندگی غاز باعث این تغییر و انتخاب طبیعی شده ولی همچون اردک حداقل می توان به طبیعی بودن سالم بودن و عدم حضور مواد غیر عادی در گوشتش اطمینان داشت ولی در هر صورت و از هر نظر گوشت غاز نیز همچون گوشت اردک دارای خصوصیات والای گوشت بلدرچین نیست.
وزن لاشه غاز برابر حدوداً 65 درصد از وزن زنده آن است که از آن حدود 80-75 درصد را گوشت خالص به خود اختصاص میدهد چون غاز ها پرندگانی نسبتاً فعال و با توانایی کمابیش پرواز هستند پس میتوان مدعی شد در بین بافت های گوشتشان ساختار گلیکوژنی دارند که گوشت آن ها را خوش طعم تر می کند هر چند که قدری گوشت غاز و البته اردک سفید می باشد و هرچه شرایط گردش آزاد و شنا برای غاز بیشتر شود در طعم تردی ئ چربی گوشتش تغیرات بیشتری ایجاد می شود.
مواد عالی گوشت غاز: تیامین ، اسید نیکوتینیک ،ریبو فلاوین ، نیاسین
مواد معدنی گوشت غاز: سدیم،کلر،پتاسیم،آهن،دمنگنز،مس، فسفر،کلسیم، که البته از مرغ گوشتی کمتر است.

خصوصیات مرفولوژیکی غاز و ترکیبات آلی گوشت و تخم اردک

تخم:
در نژاد های مختلف اندازه و وزن تخم ها متفاوت است به طور نمونه ما بیشترین تخم گذاری را در نژاد های مصری و تولوز می بینیم ولی سایر نژاد هابه علت تخم گذاری کم فاقد اهمیت این نوع نگه داری است. ولی تخم گذارهایی که ما بیشتر در پرورش غا به آنها سر و کار داریم حدوداً دارای وزنی معادل 120 گرم است که در مجموع در سال 100 عدد می باشند . معمولاً تخم های دو زرده غاز ها دارای وزنی برابر 150 گرم است که بسیار این نوع تخم غاز نادر است.
غاز ها معمولاً از سن 300-250 روزگی تخم گذاری خود را شروع میکنند و در سن 3 سالگی به اوج تولید خود می رند ولی زمانی که به سن 3 سالگی رسیدند کم کم از رکوردشان کم می شود. تا انجایی که دیگر ارزش اقتصادی خود را از دست میدهند.

مطالب مشابه

پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین پرورش بلدرچین – بلدرچین به دلیل کوچک بودن...

دهیدراسیون پرندگان

دهیدراتاسیون – جلوگیری از از دست دادن آب بدن جوجه های یک روزه

دهیدراتاسیون – جلوگیری از از دست دادن آب بدن جوجه...

نقش رطوبت در جوجه کشی

نقش رطوبت در جوجه کشی

نقش رطوبت در جوجه کشی نقش رطوبت در جوجه کشی...